“Yedigöller Milli Parkı’nda Nereye Kamp Atılır?” yazımızda, 2015 yılı kasım ayında üç arkadaşımla yaptığımız kampı anlatacağız. Yaptığımız ikinci kamp ve biraz fotoğraf çekme amaçlı gidildi. Bu nedenle ekipman seçiminde bizim yaptığımız hataları siz yapmayın ve soğuk Yedigöller geceleri için gerek yiyecek, gerekse ısınma ihtiyaçlarınız ile ilgili hazırlıklı olmanızda fayda var. Tabi bunun için de Micra’dan daha büyük bir araca ihtiyacınız var. Biz dört kişi bir şekilde sığdık 😀 Duy sesimizi Nissan.

Yedigöller Milli Parkı, Bursa’dan yaklaşık 10 saat mesafede. Buna Bolu şehir merkezinden milli parka kadar olan kavisli ve bol virajlı toprak yolda geçen zaman da dahil. Biz ilk defa kendi aracımızla gittiğimiz için kaybola kaybola gittik. Malesef Google Haritalar uygulaması güncel olmadığından çok kere kaybolduk. Bolu Valiliği’nin yabancılar için yön tabelalarını güncellemesi gerekiyor.

Milli Parklar’a girişte kamp atacağımız için yanlış hatırlamıyorsam 50 TL gibi bir ücret ödedik. Malesef Yedigöller’de yerde ateş yakma yasağı var. Ocak üstü yakabiliyorsunuz ama yer seviyesinde ateş yakmaya izin vermiyorlardı. Bizim gittiğimiz dönemde çok sayıda insan ve özelikle üniversiteli gençlik kamp attığı için ayrı ayrı kamp ateşi yapmak yerine ortada ateş yaktığımız için görevliler bizi fazla rahatsız etmediler.

Milli Parklar’a mümkün mertebe tam teçhizatlı gitmekte fayda var. Biz uyku tulumu konusunu biraz önemsememiş olmalıyız ki kasım ayının tüm soğuğunu yedik. Eee ikinci kampımız olduğu için de çadır seçimimiz de yanlıştı. Haliyle biraz üşüdük. Bunun dışında park içerisinde aşağıya doğru olan tarafta, ki burası genelde kamp atılmak için tercih edilen alandır, odundan gıda malzemelerine kadar ihtiyaç duyduğunuz her türlü erzağı edinebilirsiniz. Maliyetleri düşük tutmak adına kendi imkanlarınızla gidin. Bir yarım sucuk ekmeğe 30 TL vermek hoşunuza gidiyorsa bilemeyiz (:

Yedigöller, özelikle sonbahar renklerinin coştuğu kasım ayında çok yoğun olduğundan biz tripodlarımızı koyacak yer bile bulamadık. Bu nedenle son iki yıldır gitmiyoruz ve bu sene de gitmeyi tercih etmedik. Sonraki süreçte bir daha gider miyim bilemiyorum ama kamp ve fotoğrafçılık için kesinlikle en azından bir kez gidilmesi gereken bir yer.

Sizleri kamp alanımız ve diğer kampçıların kamp fotoğraflarıyla bırakıyoruz. Çok yakında nasipse kendi kış kampımızı yapacağız. Öncesinde Kapadokya‘da kamp planımız var. Yeni yazılarımızda görüşmek dileğiyle.

Fikrinizi belirtin