“Sakarya’da Nerede Kamp Yapılır?” yazımızda Mart 2017’de soğuk bir gecede üç arkadaş, Poyrazlar Gölü’nde yaptığımız kampı anlatacağız. Poyrazlar Gölü’nde arkadaşlarımın ilk, benim ise üçüncü kampımdı ve inanılmaz güzel bir deneyim oldu. Sakarya halkının hafta sonları mangal ve piknik için uğrak yerlerinden biri olan Poyrazlar Gölü, gerek temizliği, gerek çevresel düzenlemesi ve gerekse de içindeki aktiviteler ve tesisler ile kamp için oldukça ideal bir yapıya sahip.

Aslında planımız internette gördüğümüz bir kamp faaliyetine katılmaktı ama kamp alanını beğenmeyince daha önce de gittiğim Poyrazlar Gölü’ne çevirdik rotamızı. 2015’te gittiğimde Poyrazlar Gölü’nde geniş katılımlı bir motosiklet festivali vardı. Oldukça renkli ve anılarla dolu bu kamp ile ilgili görselleri de yakın zamanda yüklemeyi düşünüyorum. Poyrazlar Gölü, mutlaka her kampçının görmesi gereken bir yer.

Resimde görüldüğü gibi Sakarya il merkezine bile uzakken bizim ta Bursa’dan oraya atlayıp gitmemiz, buraya verdiğimiz önemi gösteriyor. Milli Parklar‘ın denetimindeki Poyrazlar Gölü mesire ve kamp alanı, oldukça büyük bir alana kurulmuş. Çadırınızı atmak için seçenekleriniz çok. Biz girişe yakın bir yere kamp atmayı uygun gördük, gölü izleyebilmek için. Ormana doğru giden en uçtaki bölümler de işinizi görür ama giriş bölümlerine nazaran görece tenhadır. Alanın güvenlikten yana bir sıkıntısı bulunmamakta. Bize gece köpekler dışında hayvan gelmedi.

Kamp ücreti olarak girişte yanlış hatırlamıyorsam 40 TL verdik. Ateş yakma yasağı yok ama ağaçlara ve doğal bitki örtüsüne zarar vermeden yakabiliyorsunuz. Mangal yapmak için taştan baca şeklinde yapılar da mevcut. Banklarda geniş aile oturumlu piknik alanları oluşturulmuş. Görebildiğimiz kadarıyla fayton, at biniciliği, atv turu, tekne turu ve bisiklet turu gibi aktiviteleri mevcut. Yine düğün fotoğrafçılarının da uğrak yerlerinden.

Üç arkadaş gittiğimiz için benim küçük Micra, bizimle doldu taştı. İki günlük uzak mesafe kamp olacağı ve mevsim normalleri nedeniyle oldukça çok eşya aldık. Bunun faydasını da gördük. Özelikle gece öyle soğuktu ki arada bir uyandığım oldu. Uyku tulumlarımız dışında anne modlu battaniyelere de sarındık.Pek rahat uyuyabildiğimizi söyleyemem. Bııııır! Bunu yazarken bile içim üşüdü şimdi. Poyrazlar Kampı sonrası uyku tulumumu değiştirdim.

Bir kampa giderken mutlaka kendi yiyecek malzemelerimizi yanımıza alırız. Çoğu kamp alanında yiyecek bulma imkanları bilinmedik olduğundan tedarikli gitmekte fayda var. Özelikle ekmek ve su mutlaka olmazsa olmazlarınızdan olmalı. Yeri geliyor, sadece ekmekle baş başa kalabiliyorsunuz. (:

İki günlük kamp boyunca güneş yüzünü gösterse de üşüdük. Hele ki gece daha berbattı. Ayakta kaldığımız zamanarda ise genellike ateş etrafında idik. Tüm bu zorluklarına rağmen güzel bir kamptı. Mutlaka bu tecrübeyi yaşamalısınız. Yeni kamplarda görüşmek üzere, hoşça kalın.

Not: Pek yakında bu kamp ile ilgili video kaydımız da yayınlanacaktır.

Fikrinizi belirtin