Sakarya’da Gezilecek Yerler – Acarlar Longozu” yazımızda uzun zamandır merak ettiğimiz ve nihayet 2016’da gitme şansı bulduğumuz Acarlar Longozu‘nu ele alacağız. Açıkçası Bursa Karacabey‘deki longoz ormanlarını gördükten sonra Acarlar Longozu’nun beklentilerimizi karşılamasını çok isterdik ama o da olmadı. Karacabey longozundaki başıboş inekler yoktu belki ama görsel olarak Acarlar Longozu bizi pek de tatmin etmedi.

Longoz alanının girişinde su kenarındaki orta halli mekanlarda ailenizle takılıp çay içebilir, gözleme tarzı yiyecekler tüketebilirsiniz. Bu mekanların dışında yine alanın dışında gözleme açan teyzeler vardı. Biz içerideki mekanlardan daha çok beğendik.

İstanbul’a yakın olması nedeniyle haftasonu oldukça kalabalıktı ama şansımıza biz fotoğraf çekmek için gittiğimizden ahşap köprü üzerinde çok fazla özçekim yapan tiple karşılaşmadık. Tabi bunda havanın hafif serin olmasının da etkisi vardı. Biz Ekim 2016’da gittik ve görece serindi.

Longoz, bizi neden tatmin etmedi? En büyük nedeni, muhtemelen bitki çeşitliliğini koruma güdüsüyle ahşap köprünün çok uzun yürüme mesafeli olmaması idi. Yani yanlış hatırlamıyorsam birkaç yüz metre yürüdükten sonra köprü sona eriyor. Haliyle su üzerindeki nilüfer çiçeklerine ve canlı popülasyonuna çok fazla bakma şansımız olmadı. Oysa Karacabey’de ayağına çizmeyi geçiren tüm alanı gezebilir. Tabi ineklerden size sıra gelirse (:

Wiki’de yazdığına göre Türkiye’nin en büyük tek parça longoz ormanı imiş ama gönül isterdi ki daha çok erişimimiz olsun. Bu nedenle fotoğraflarımızı çekip gittik. Geriye birlikte çekildiğimiz fotoğraflarımız kaldı. Gidip bir görebilirsiniz ama çok bir beklentiye girmeyin.

Fikrinizi belirtin