Salda Gölü‘nde iki günlük kamp maceramız bittikten sonra yönümüzü Antalya’daki Köprülü Kanyon’a çevirdik. “Köprülü Kanyon’da nerede kamp yapılır?” sorusunun cevabı aslında çok basit! Her yerde! Evet, evet her yerde!

Köprülü Kanyon Milli Parkı, Salda Gölü’nden çıktıktan sonra hiç durmadan 4 saatte gidebileceğiniz bir rotada ama Antalya şehir içi trafiği nedeniyle bu süre yaklaşık 8 saati buldu. Ben Antalya kadar kötü şoförlere sahip kent görmedim. Baktım artık bizi ezip geçecekler, orta şeritten ayrılmadım. Artık Bursa trafiğinde 7 plakasını gördüm mü uzak duruyorum.

Köprülü Kanyon, Instagram’da gördüğümüz meşhur Tazı Kanyonu fotoğrafıyla radarımıza girdi. Ama evdeki hesap çarşıya uymadı ve Tazı Kanyonu’na hiç gidemedik. Gerek zamanın dar olması ve gerekse güvenlik sebepleriyle bu rotayı bir başka bahara erteledik. Gideceklerin önceden hazırlıklı ve ekipmanlı olması ve iki ayaklı hayvanlara karşı tedbirli olmasında fayda var.

Antalya şehir merkezinden itibaren Serik‘e kadar inanılmaz uzun bir yol var. Gerek yolun uzun olması, gerek şehir içi trafiği ve gerekse kanyona gidiş yolunun virajlı ve yer yer tek araçlık olması nedeniyle oldukça meşakkatli bir yolculuktan sonra vardık. Sadece Serik’ten kanyona kadar 1 saat yol aldık. Gitmeden evvel sağda solda okuduğumuz bilgilerimiz vardı. Kamp olanakları hakkında yolda durup sorduğumuz her bir insan farklı bilgi veriyordu. Kimi kanyonun girişi dedi, kimi kanyondaki restoranların bahçesinde atabilirsiniz dedi vs vs. Gerçek şu ki oranın yerlisi bölgesini tanımıyor. Yazık!

Köprülü Kanyon’a ayak bastığınız anda sizi küçük bir şok karşılıyor. Kanyonda restoran yok bir kere. Manavgat Şelalesi‘nin dibinde kurulan organize retoranları unutun. Onlar yok. Köprülü Kanyon’da ne var? Hemen girişte tek aracın girebileceği 2 bin yıllık dar Roma Köprüsü, altından akan Köprüçay ve Beşkonak Köyü var.

Giderken vadinin aşağılarına indiğiniz için GPS çekmiyor. Biz girişi bulana kadar bayağı uğraştık. O nedenle giderken offline haritanız telefonunuzda kayıtlı olsun. Sanırım aşağıdaki fotoğraf, az çok milli park girişini bulmanıza yardımcı olur.

Minik bir ipucu: Kanyon giriş tabelası minicik ve üzerinde ayrıca bir köy olan Altınkaya yazıyor. Gördünüz mü sola dönün!

Köprülü Kanyon’da nereler gezilir, rafting olanakları nelerdir gibi soruların cevabını burada bulabilirsiniz. Biz kamp alanımıza geri dönelim.

2 bin yıllık Roma Köprüsü‘nün girişinden itibaren 7 km’lik rafting yapılan parkurun en son ayağına kadar uçsuz bucaksız bir kamp alanı olanağınız var. Ama tesis beklemeyin. Biz Beşkonak Mesire Alanı’nda Köprüçay’ın iki ağzının birleştiği noktada Isparta’dan gelen iki üniversiteli grubun hemen karşısına kurulduk. Yalnız olsaydık muhtemelen az ilerideki Perge Pansiyon‘da kalırdık. İkinci gün konakladığımız Perge Pansiyon ile ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Yukarıdaki görselde çarpı işaretiyle seçili yerde kampımızı attık. Hayatımda en zor kurduğum çadır alanı idi. Zeminin taşlık ve kayalık olması nedeniyle normalde yarım saatten az bir sürede kurulan Husky Bizam çadırımızı 1,5 saatte kurabildik. Çadır çivilerini yeri geldi çakamadık ve çevredeki kaya ve ağaç gövdelerine bağlamak zorunda kaldık.

Beşkonak Mesire alanı, aynı zamanda Beşkonak Köyü ahalisinin gözleme yaptığı bir yer. Yani aç kalma derdiniz olmayacaktır. Hatta karşı kıyıdaki gözlemeci ablanın yerinin orada doğal kaynak suyu var. Çoğu kimse bilmiyor ama suya hiç para vermeden oradan buz gibi soğuk suyu dilediğiniz kadar doldurup içebilirsiniz.

4 kişilik çadırımıza iki kişi bir güzel kurulduk. Elektrik yok, bol bol su var. Bol bol da gözleme. Ama biz tedarikli geldiğimiz için kimseye muhtaç olmadan güzel bir kamp günü ve gecesi geçirdik. Üstelik tam da Köprüçay’ın kenarında olduğumuz için sabah saat 11.00 civarında rafting yapmaya başlayanları da gözlemleyebildik.

Aşağıda kamp gecemizden ve sabah saatlerinden fotoğraflarımızı görebilirsiniz. Daha fazla fotoğrafa ilerleyen yazılarımızda yer vereceğiz.

Köprülü Kanyon’da Kamp Yaparken Bilinmesi Gerekenler:
  • Yanınızda mutlaka yedek ışık kaynağı, fener, lamba vs bulundurun. Zifiri karanlık nedeniyle çevrede başka kamp atan birileri yoksa yalnız takılmayın.
  • İki ayaklı hayvanlar bizi pek rahatsız etmediler ama yanınızda kamp bıçağı bulundurun.
  • Genel olarak Akdeniz Bölgesi’nin sivrisinekleri biraz mutasyon geçirmiş. Seslerini duyamıyorsunuz ve bildiğimiz sineklere de benzemiyorlar. Kamp gecesinde ısırıldık bol bol ve bazıları uzun süre geçmediği gibi derin yaralar oluşturanlar da oldu.
  • Aracınızın yakıt deposu dolu olsun. Benzin istasyonu bulunmuyor yakınlarda.
  • Yanınızda mutlaka nakit bulundurun. POS bulamazsınız, şehirde değilsiniz!
  • Sabah uyanır uyanmaz ayakkabınızı giymeyin. Çay yatağında turuncu renkli yengeçler var ve bir anda ayakkabınızdan fırlayabiliyorlar. Aman Allah’ım yine tüylerim diken diken oldu. (:
  • Bol miktarda katil tür karınca var. Bu nedenle kamp alanını karınca yuvasına kurmadığınızdan emin olun.
  • Kaldığınız süre boyunca gözleme yemek istemiyorsanız milli park yolunu tutmadan evvel Serik’te tüm gıda ihtiyaçlarınızı karşılayın. Kamp attığımız alanda ateş yakmak için odun bulma konusunda sıkıntı çektik. Hazırlıklı olun.
  • Çok az yerde internet çekiyor. Telefonunuzu unutun (:

“Köprülü Kanyon’da nasıl ve nerede rafting yapılır?” sorusunun cevabı için burayı okuyun. Yeni kamp ve maceralarda görüşmek üzere hoşçakalın.

1 YORUM

Fikrinizi belirtin