Kapadokya’da Nerede Kamp Yapılır?” yazımızda Kapadokya’da kamp ile ilgili en çok merak edilen sorulara cevap vereceğiz. Kapadokya’ya yılbaşında nişanlım ve arkadaşımla iki araç olarak gittik. Amacımız, Aşıklar Tepesi veya Zemi Vadisi‘nde bir yerlere kamp atmaktı. Yol boyunca instagram’da araştırdıkca farklı fikirler de ortaya çıktı. Kızılçukur Vadisi ve Güvercinlik Tepesi gibi.

Kapadokya‘da bazı yerlerde internet çekmediği için bazı lokasyonları bulmakta sıkıntı çektik. Bu nedenle elinize geçireceğiniz bir harita üzerinde bölgeye gitmeden alan işaretlemeniz lehinize olacaktır. Öyle ki navigasyonun çekmemesi nedeniyle bir balon firmasına nereye kamp atabileceğimizi sorduğumuzda dalga konusu edildik.

2018 yılına Kapadokya’da girmek inanılmaz bir deneyimdi. Bununla ilgili ayrıntılı maceramızı bir sonraki yazımızda okuyabileceksiniz. Burada sadece kamp ile ilgili tecrübemizi paylaşalım ki konu dağılmasın.

Kapadokya’da nereye kamp atılır? Çevabı oldukça basit. Hemen her istediğiniz yere atabilirsiniz.Bize sadece gece belli bir saate kadar ateş yakmamamızın iyi olacağı söylendi. Benim planım, Aşıklar Tepesi idi ama yılbaşı kutlamaları nedeniyle havai fişek gösterisini izleyecek olanların artması nedeniyle bu alanda kamp atmamız mümkün olmadı. Ama aşağıda gördüğünüz gibi öncesinde alana kurulmuş olan çadırlar da mevcuttu.

Sonrasında aklıma daha önce gezdiğim ve en çok kamp fotoğraflarının atıldığı Aynalı Kilise önü geldi. Kilise fikri bizi biraz gerse de gece rahatsız edilmediğimiz bir kamp tecrübesi oldu.

Aynalı Kilise’ye gittiyseniz eğer hemen girişteki dev kayanın yanı başındaki düzlüğün kamp için oldukça uygun olduğunu hatırlarsınız. Gecenin oldukça rüzgarlı olması ve kuru İç Anadolu soğuğu nedeniyle hipotermiye kadar varacak bir kamp maceramız oldu. Eksi 28 ve eksi 40 dereceye kadar koruyacağını sandığımız pahalı ve markalı uyku tulumları bizi yarı yolda bıraktı.

Uzun zamandır kış kampı yapmak istiyorduk ve Kapadokya Kampı, kış kampı için 4 mevsim Husky Bizam çadırımızın ne kadar yetersiz olabileceğini gösterdi bize. Normalde uyku tulumunun içine çorapsız ve iç çamaşırlarıyla girmemiz gerektiği söylenir. Ten teması ile ısınacağımız aktarılır ama malesef biz uyku tulumunun içinde titreye titreye bir gece geçirdik. En kısa zamanda ekipmanımızı yeniliyoruz.

Bunlar dışında Kapadokya, mutlaka kamp atmanız gereken bir yer. Bizler soğuk ve özelikle 31 Aralık Pazar günü yağmurun hemen hemen hiç durmamasına rağmen yağmurluklarımızı giyip Kızılçukur Vadisi boyunca kısa bir trekking rotasını da izledik. İki yıl önce yine gitme şansı bulduğum Kızılçukur Vadisi’nde gün batımını çekmiştim. Yağmur yağması nedeniyle kızıl toprak rengine bürünen vadide en kısa zamanda bir kamp macerası yaşamayı umuyorum.

Bursa’dan Kapadokya’ya süregelen 10 saatlik yol yorgunluğunun gözümüzde hiç bir önemi yok. Yine gideceğiz. Bu maceramızı da en kısa zamanda burada paylaşabilmeyi umuyoruz. Sabahın beşinde çadırımızın ağzını açıp havalanmaya hazırlanan balonları çekmeyi umuyorduk ama hava koşulları nedeniyle 3 gün boyunca balon uçuşu olmadı, şansımıza artık. (:

PAYLAŞ
Önceki İçerikYedigöller Milli Parkı’nda Nereye Kamp Atılır?
Haftanın beş günü çalışıp iki günü geziyoruz. Görmediğimiz yerlere gidip bol bol fotoğraf çekiyoruz. Kamp atıyoruz, en az bütçe ile nasıl gezilir, nasıl konaklama yapılır bunu araştırıyoruz. Doğada tek başına olmanın huzurunu yaşıyoruz.

2 YORUMLAR

  1. Hocam merhaba. Ben de eşimle ilk defa kış kampı yapacağım.husky anapurna tulum aldım (-28°) sizin tulum neydi acaba? Rezil olmaktan korkuyorum, ilk ve son kış kampımız olabilir

Fikrinizi belirtin