Eskişehir’de Gezilecek Yerler Sazova yazımızın konusu, özelikle çocuklu aileler için inanılmaz bir haftasonu vaad eden ve bu vaadi kesinlikle yerine getiren Türkiye’nin en büyük parklarından birisi olan Sazova. Sadece 1 saat gezme amacıyla gittiğimiz ama 5 saatimizin geçtiği ve buna rağmen bitiremediğimiz Sazova’da masal şatosunu, korsan gemisini gezdik, park alanının bitiminde stadyumun kırdığı güneş ışığının gölgesinde gün batımını izledik. Zaman zaman çimlere uzanıp kendimizi doğaya bıraktık.

Üniversite yıllarımın geçtiği Eskişehir’e 16 yıl sonra gezmek için gelince navigasyonsuz konum bulamaz oldum. Bir zamanlar her sokağını avucumun içi gibi bilirken sayın Büyükerşen’le şaha kalkan şehrimi tanıyamadım. Navigasyon programına Doktorlar Caddesi yazarak buldum çoğu yeri. Biz mezun olduktan sonra 2008 yılında yapılan Sazova da navigasyona yazdığım yerlerden biri oldu haliyle.

Sazova, oldukça büyük bir alanı kaplıyor. Şehrin biraz dışına inşa edilmiş. Hemen yanında devasa Eskişehir Stadyumu var. Sazova’nın hemen karşı caddesinde günlük sabit 3,5 TL fiyat uygulayan otoparkı var. Zaten Sazova’ya giriş ücretsiz. İçindeki masal şatosu ve korsan gemisi gibi yapılar, kendi içinde ayrıca üçretlendiriliyor ve tam biletleri kişi başına TL gibi oldukça sembolik ücretler. Aynı yapının Bursa’da olduğunu düşünemiyorum!

Bilim ve kültür parkı olarak tasarlanan alanda çocukların gelişimine fazlasıyla katkıda bulunacak bir çok yapı bulunuyor. Biz fotoğrafçı gözüyle gittiğimiz bekar tipler olarak popüler yerlere gittik haliyle ama özelikle hemen sol girişte bulunan Bilim ,Teknoloji ve Deney Merkezi’nin ziyaret edilmesini tavsiye ediyoruz.

400 bin m² alan üzerine kurulu alanda belirli saatler arasında göl çevresinde gezinen bir de buharlı tren bulunuyor. Ücretinin yine sembolik olduğu trene çocuğunuzu bindirmeyi unutmayın. Parkur boyunca sıralanan onlarca çocuk oyun parkında ise bizleri çocukluğumuza götüren çizgi film karakterlerinin devasa plastik modelleri konumlandırılmış. Yine alanın değişik yerlerinde su altı dünyası, anfi tiyatro ve hayvanat bahçesi bulunuyor.

Şimdi gelin, gezdiğimiz yerlere bir göz atalım:

Masal Şatosu:

Masal Şatosu, Şubat 2016’daki kış gezimiz sırasında geldiğimizde göremediğimiz ve belirli dönemlerde açık olan oldukça yaratıcı bir mekan. Hemen sol girişte butonlara basılmak suretiyle çocukların interaktif etkileşimine açık masal bölümüyle karşılıyor sizleri. İçinde hediyelik eşya ve kitap satış mağazası ile bir kafeterya barındıran şatoda, çocuklar için üç farklı gezi programı bulunuyor. Renkli ve dar merdivenlerinden çıkarak şatonun farklı kulelerine ve izin verilen avlusuna çıkabiliyorsunuz.

Şatonun girişindeki animasyonda anlatıldığı üzere masal şatosu, Galata ve Diyarbakır’daki Çan Kulesi gibi farklı tarihi kulelerden ilham alınarak inşa edilmiş. Oluştuğu kuleler, resmi sitesinde anlatıldığı üzere şunlar:
Galata Kulesi, Burgulu Kule, Sindrella Kulesi, Kız Kulesi, Çan Kulesi, Adalet Kulesi, Ulu Kule, Yivli Kule.

Gopro 4 kaydı ile şatonun tasarım hikayesi şöyle:

Yine masal şatosunun kendi resmi web sayfasında masal şatosu ile ilgili tanıtım videosuna yer verilmiş:

Masal Şatosu’nun içinden ve dışından çektiğimiz fotoğraf slaytı ile yapı hakkında bilgi edinebilirsiniz:

Korsan Gemisi:

Sazova Göleti’nin sağ ucunda bulunan korsan gemisinde her türlü detay düşünülmüş. Kaptan kamarasında bulunan papağanın arada bir tıs sesi çıkarması nedeniyle korku dolu anlar yaşasak da kesinlikle gidilmesi gereken yapılardan biri. Alt ambarına indiğinizde gemicilerin hamaklarına, mutfak deposuna kadar pek çok bölüme ulaşabilirsiniz. Güvertesinden masal şatosunu izlemek ayrı bir keyif.Giriş ücreti tam bilet için yine 3 TL idi. Fotoğraf çekinmek için biraz sıra bekleyebilirsiniz. (:

Sazova Park Alanı:

Özelikle gün batımı saatlerine kadar kaldığımız Sazova’da en çok zaman ayırdığımız bölüm, stadyum tarafı oldu. Çünkü güneş oradan batıyordu ve kırılan ışığın park alanında oluşturduğu ambiyansa hayran kalmamak mümkün değildi. Kah buharlı trenin raylarında oturup birbirimizi çektik, kah kırılan ışığın çimlere yansımasına şahit olduk.

Kocatepe Kahve Evi:

Geçen sene olduğu gibi bu sefer de karnımızı doyurmak için Kocatepe Kahve Evi’ni tercih ettik. Gerek konumu, gerek iç dizaynı ve gerekse ilgili ve sıcak personeli ile güzel bir mekan. Kocatepe Özel Etli yemeğini tavsiye ederim. Patlıcan soslu körisi ile boyanmış ve iyi pişmiş eti ile damağımızda yine güzel bir tat bıraktı. Göze hoş gelen servisi ve sos seçenekleri tercih edilebilir.

Eskişehirliler böylesine bir parka sahip oldukları için çok şanslılar. Yeni yazılarda görüşmek üzere.

 

Fikrinizi belirtin