Eskişehir’de Gezilecek Yerler Odunpazarı Evleri yazımızda, Eskişehir gezilerinin vazgeçilmezi Odunpazarı Evleri‘ne detaylı bir giriş yapıyoruz.

Eskişehir’in en eski yerleşim birimi olan Odunpazarı Evleri, belirli dükkanlara uğrayan tur firmaları nedeniyle malesef tüm bölümlerine ziyaretçilerin gidemediği ve tur firmalarının bu yolla Eskişehir turizmine büyük darbe vurduğu yani kendi ayağına sıktığı bir muhit olarak öne çıkıyor. Özelikle başka şehirden misafirleri getiren çoğu tur operatörü, para vermeyen veya kendileriyle iletişimde olmayan esnafa gitmediğinden pek çok ziyaretçi bölgenin ancak bilinen yüzünü görme şansına sahip oluyor. Bunlar, bölge esnafından 3 saatlik gezintimiz boyunca duyduklarımız.

En son geçen sene geldiğimiz Odunpazarı’nın sadece merkez bölgeden ibaret olmadığını maceracı tarafımızla keşfettiğimiz için bu nüansı belirtmek istedik. Umarım Büyükerşen, bu rant kapısını bölge turizmi lehine çevirecek bir çalışma yapar.

Atlıhan El Sanatları Çarşısı:

Odunpazarı Evleri’ni görmeye gittiğinizde özelikle lüle taşından yapılmış hediyelik eşyaların ön plana çıktığını görebilirsiniz. Bölgenin en meşhur çarşısı Atlıhan El Sanatları Çarşısı‘nda dükkanı bulunan ve bölgenin en eski ve köklü firmalarından Aktaş Lületaşı firmasının sahibinin anlattığına göre bir el yumrusu şeklindeki lüle taşının fiyatı 80 ila 100 TL arasında değişiyor. Dünyada yalnızca bu bölgede çıkan lületaşı, hacim olarak çok ağır olmamasına rağmen oldukça sağlam bir materyal ve yere sertçe attığımız halde parçalanmıyor. Lületaşından işlenmiş çeşitli boyutlardaki mesela bir piponun fiyatı, işçiliğine göre 500 liraya kadar çıkabiliyor. Yine bize aktarıldığına göre özelikle Amerikalılar, lüle taşının nikotini emme özelliğinin olmasından dolayı ihracatta önemli bir dilimi kapsıyor.

 

 

 

 

El emeği göz nuru ve fiyatı oldukça pahalı

Atlıhan Çarşısı ile ilgili diğer görseller de şöyle:

Odunpazarı sokaklarında gezinirken tıpkı güney sahillerimizde olduğu gibi her konağın bir ticarethaneye dönüştüğünü görüyoruz. Bazı konakların müze, bazılarının küçük el sanatları atölyesine ve bazılarının da butik otele dönüştüğü sokaklarında gezinirken zevkinize uygun bir hediyelik eşyaya mutlaka rastlıyorsunuz.

Biz kalabalık olmamasını umarak Cuma günü gitmemize rağmen yine de kısmen de olsa ziyaretçi akını vardı. Gelenlerin fotoğraf çekip gitmesi eminim ki esnafın çok da işine yaramayacaktır. Bu nedenle en azından bir adet alışveriş bile yapsak bölge ekonomisine katkımız olur diye düşünüyoruz. Çoğu satıcının kendi ürünlerini sattığını düşündüğümüzde bunun fiyatlarda da bir avantaja dönüştüğü açık.

Özelikle Cam Göbeği atlı atölyede üstadın ateşle hayat verdiği cam ürünlerini mutlaka izleyn ve satın alın. Yine sokak boyunca gördüğümüz Cam Cadısı adlı atölyede de oldukça yaratıcı cam ürünler vardı. Biz zevkimize uygun olan bir kaç şey satın aldık.

Ana cadde üzerinde belediye sponsorluğunda bir de kadın el sanatlarına yönelik satış tezgahları kurulmuş. Dolayısıyla küçük esnafın desteklendiği oldukça şirin bir proje de hayat bulmuş.

Sokak aralarında çok sayıda küçük ve değişik sektörde faaliyet gösteren esnaf bulunuyor. Örneğin bir antikacıda eski fotoğraf makinalarını görmek oldukça şaşırtıcıydı. Kırmızı renkli gaz lambasını yine bulamadığımız için üzgünüz!

Rasta Cafe’de Bob Marley rüzgarı:

Artık saatlerce gezip fotoğraf çektikten sonra dış tasarımından hoşlandığımız Rasta Cafe‘nin dış avlusunda oturup orta Türk kahvemizi yudumladık. Ödeme yapmak için içeri girdiğimizde Bob Marley esintili iç tasarım ve dekorasyon çok hoşumuza gitti ve aşağıdaki kareler ortaya çıktı. Akşamları canlı müziğin de sunulduğu mekanı ziyaret etmenizi öneririz.

Mekanın iç fotoğraflarını şöyle gösterelim:

Odunpazarı’nda Eskişehir genelinde olduğu gibi Amsterdamvari bir bisiklet teması var ve şehre ayrı bir hava katıyor. Aşağıdaki fotoğraflarla Odunpazarı’nı sizlere elimizden geldiğince anlatabildiğimizi düşünüyoruz. Yeni gezilerde görüşebilmek ümidiyle.

Fikrinizi belirtin